3 propozycje pieszych wycieczek w Ustroniu Morskim

Szlak brzegiem morza

Spacery po plaży to nie tylko dawka ruchu, ale także porcja jodu, który korzystnie wpływa na nasz organizm. Jeśli więc jesteś w Ustroniu Morskim skorzystaj z tej możliwości i wybierz się w stronę Gąsek lub w stronę Kołobrzegu brzegiem morskim. Piękne piaszczyste i zróżnicowane pod względem wyglądu plaże to widok, który nas na pewno nie znudzi. Jeśli dobrze się przyjrzymy zauważymy także jak zmienia się struktura piasku: czasem ziarenka są małe innym razem większe z kamieniami. Specyficzny mikroklimat, który panuje na plaży wykazuje właściwości lecznicze. Aerozol morski, który powstaje podczas wietrznych dni, a zwłaszcza kiedy wieją zachodnie i północne wiatry powodujące sztormy uwalnia z wody jod oraz inne korzystne dla zdrowia mikroelementy. Bliskość morza powoduje także, że większe jest tu nawilgotnienie powietrza, co łagodzi dolegliwości alergiczne. Warto więc skorzystać z tej możliwości i odbyć pieszą wycieczkę po plaży dla zdrowia. Trasa w stronę Gąsek doprowadzi nas do rzeki Czerwonej, którą trzeba przejść mostem nieopodal plaży, to właściwie jedyne utrudnienie. W stronę Kołobrzegu dojdziemy bez przeszkód, a jeśli jeszcze starczy nam sił, to zarówno w Kołobrzegu jak i w Gąskach możemy wejść do latarni morskich.

Latarnia w Gąskach została zbudowana pod koniec XIX wieku i ma wysokość 50,2 metra. Jest ona udostępniona do zwiedzania. Na szczyt latarni prowadzi 190 krętych schodów, które warto pokonać, aby zobaczyć przepiękny widok na Morze Bałtyckie. Z latarni możemy też zobaczyć takie miejscowości jak Sarbinowo, Chłopy, Mielno i Unieście. Latarnia jest wpisana do rejestru zabytków.

Latarnia Morska w Kołobrzegu, zniszczona w czasie działań wojennych w 1945 roku została odbudowana po wojnie. Wieżę jej wzniesiono wykorzystując konstrukcję dawnego fortu stojącego u wejścia do portu w Kołobrzegu. Obecnie wieża latarni ma wysokość 26 m. Wejście po krętych schodach latarni nie jest łatwe, ale po dotarciu do punktu widokowego jesteśmy szczęśliwi, gdyż możemy się upajać pięknym widokiem na port, plażę i miasto.

Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij