Dawna Bateria Artylerii Stałej

Niszczejące pozostałości po placówce wojskowej założonej w 1950 r. w wyludnionej na długie lata po zakończeniu II Wojny Światowej niemieckiej wsi Alt Wendhagen - obecnie noszącej nazwę Wieniotowo. Była to 31. Bateria Artylerii Stałej w Ustroniu Morskim - zlokalizowana ok. 1,5 km na wschód od tej miejscowości. Powstała jako element ufortyfikowania polskiego wybrzeża i ochrony portów w wypadku wojny państw socjalistycznych z Zachodem.

Stanowiska artyleryjskie zbudowano na szczycie wydmy, na wysokości 22 metrów n.p.m. W 1954 w gotowości bojowej znalazły się 4 radzieckie działa B-13 kalibru 130mm z pełną obsługą i zapleczem w trzykondygnacyjnych bunkrach (stanowisko ogniowe, magazyn amunicji, koszary dla załogi). Ważnym uzupełnieniem baterii ciężkiej artylerii były rozstawione na plaży gniazda karabinów maszynowych i bunkry dla obrony przed desantem z morza. Placówkę w Wieniotowie zlikwidowano w 1974 r.

Część baterii - w tym główny punkt dowodzenia - wciąż znajduje się na zamkniętym terenie wojskowym, jednak resztę ocalałych fragmentów wciąż można oglądać - na własne ryzyko. Czas i ludzie ewidentnie nie obeszli się z baterią łaskawie. Placówka wciąż jednak stanowi fragment stosunkowo mało znanego rozdziału polskiej historii.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA
Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!
Park Miniatur
Dodaj opinię

Resztki po zlikwidowanej w 1974 roku jednostce, którą powołano w 1954 r. w celu przygotowania obrony polskiego wybrzeża przed ewentualnym atakiem. Pod Wieniotowem rozstawiono 130-milimetrowe działa B-13, wraz z pełnym zapleczem i załogą. Część opuszczonej baterii można oglądać na własną odpowiedzialność, część mieści się na zamkniętym terenie wojskowym.

Dawna Bateria Artylerii Stałej adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Dawna Bateria Artylerii Stałej, zobacz gdzie w Ustroniu Morskim zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Dawna Bateria Artylerii Stałej.
  • Ulica
    Wieniotowo - zejście na plażę
    Dawna Bateria Artylerii Stałej mieści się przy ulicy Wieniotowo - zejście na plażę w Ustroniu Morskim
  • 78-111 Wieniotowo
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Dawna Bateria Artylerii Stałej opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij