Ustronie Morskie

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Ustronie Morskie to miejscowość typowo turystyczna, leżąca nad Morzem Bałtyckim, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim. Jest siedzibą niewielkiej gminy Ustronie Morskie, zamieszkałej przez 3600 mieszkańców.

Miejscowość ta, będąca popularnym letnim kąpieliskiem, znajduje się dokładnie pomiędzy Kołobrzegiem a Koszalinem, na Wybrzeżu Słowińskim, nad Zatoką Pomorską. Liczba stałych mieszkańców, według stanu na 2012 rok, wynosi 2148 osób.

W miejscowości zdecydowanie dominuje funkcja usługowo-produkcyjna, związana z dynamicznie rozwijającą się na tym obszarze branżą turystyczną. Ustronie Morskie zajmuje powierzchnię 752.2 ha (14,6% powierzchni gminy),lasy stanowią natomiast ok. 2% ogólnej powierzchni miejscowości.

Przez Ustronie przebiegają droga krajowa nr 11 oraz 3 drogi powiatowe. Mieści się tu również dworzec kolejowy. Miejscowość posiada także połączenia komunikacji autobusowej w kierunku Kołobrzegu i Koszalina.

Obecnie, Ustronie Morskie oferuje jedną z największych baz noclegowych nad polskim morzem i nieustannie dynamicznie rozwija się w aspekcie turystycznym. Wciąż przybywa tu pensjonatów, hoteli, ośrodków wczasowych, apartamentów, domków letniskowych, obiektów SPA, pokoi i kwater prywatnych.

Letnie kąpielisko, z bardzo czystą wodą obejmuje aż 2100 metrów linii brzegowej. Do dyspozycji plażowiczów są również mola spacerowe.

W Ustroniu Morskim nie brakuje atrakcji. Są tu liczne ścieżki rowerowe, trasy spacerowe, pomniki przyrody, park nadmorski, wiele zabytkowych budynków, dwa stare kościoły, skansen chleba, przystań rybacka, pole golfowe, paintball, park linowy, ośrodek jazdy konnej, pływalnia kryta, kręgielnia, kąpielisko otwarte, korty tenisowe i boiska sportowe. Nie brakuje tu także restauracji, kawiarni, smażalni, czy ogródków piwnych.

Jak widać, Ustronie Morskie oferuje masę atrakcji i fantastycznie przygotowane jest do goszczenia tysięcy turystów. Bez wątpienia zatem każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od wieku, czy zainteresowań.

Historia

Ustronie Morskie, jak dotąd posiadało 4 różne nazwy (wcześniej - niem. Henkenhagen, Ostseebad Henkenhagen, Ustronie Nadmorskie).

Początki wsi Henkenhagen sięgają roku 1296. Wtedy to jako właściciel wsi wymieniany był rycerz - Henryk Woseg, spod Anklam. Miejscowość, w zasadzie od początku swojego istnienia, miała charakter niemiecki, będąc zasiedlana przez Niemców. W średniowieczu została jednak podzielona na trzy odrębne majątki. Podział ten, mimo iż właściciele poszczególnych włości zmieniali się wielokrotnie, miał miejsce aż do końca XIX wieku.

Również do końca XIX wieku Ustronie Morskie funkcjonowało jako wieś rybacka, która wraz z początkiem II połowy XIX wieku, zaczęła powoli przekształcać się w kąpielisko. W 1860 roku postawiono tu pierwsze przebieralnie (dom kąpielowy),a w latach 1893–1894,wybudowano dwa pierwsze domy letniskowe.

Najdynamiczniejszy rozwój miejscowości wystartował w roku 1899, kiedy to po raz pierwszy uruchomiono tu linię kolejową Szczecin-Kołobrzeg-Koszalin, dzięki czemu osada uzyskała połączenie z takimi niemieckimi metropoliami jak Berlin, Hamburg, Wrocław, Lipsk czy Drezno. Wówczas również, odległą o około kilometr stację kolejową, połączono z Ustroniem nowo wytyczoną drogą, wzdłuż której posadzono lipy (obecna ulica Kwiatowa).

Dużą przeszkodą w rozwoju wsi jako kurortu było to, że jeszcze na przełomie XIX i XX wieku funkcjonowały tu trzy niezależne od siebie osady: miejska, szlachecka i rybacka. Mieszkał tu wówczas rybak Julius Malzahn i to on jako pierwszy wystąpił do Cesarza Niemiec o połączenie osad w jeden organizm administracyjny, pod wspólnym zarządem. Decyzją rządu więc, w roku 1905, trzy osad y połączone zostały w jedną całość. W tym samym roku Ustronie Morskie zostało stolicą gminy, co trwa do dziś.

Ustronie Morskie z roku na rok stawało się coraz bardziej popularnym nadmorskim kurortem. W 1905 roku przyjechało tu 1080 turystów, 1907r. - 1194, a w 1912r. już 2993 kuracjuszy. W latach 20-tych XX wieku Ustronie stało się już jednym z najchętniej wybieranych kąpielisk w Niemczech. Od 1912 roku kąpiących się strzegli tu ratownicy.

W 1914 roku, kiedy wybuchła I wojna światowa, nastąpił oczywisty spadek liczby przyjezdnych, a większość obiektów noclegowych, zamieniono w lazarety. Po zakończeniu walk, kurort z jeszcze większym rozmachem kontynuował intensywny rozwój w aspekcie turystycznym. W okresie międzywojennym założono bowiem park krajobrazowy na zadrzewionych wydmach, wzdłuż brzegu oraz promenadę nadbrzeżną, która stałą się ulubionym miejscem spacerowym przyjezdnych i mieszkańców.

II wojna światowa również spowodowała zamianę ośrodków wypoczynkowych w lazarety dla rannych żołnierzy, a ponadto przebywały tu sieroty i matki z dziećmi z bombardowanych miast niemieckich. Przywożono też Polaków na roboty przymusowe i ludność z podbitych państw. Ustronie Morskie zostało zajęte przez Armię Czerwoną 7 marca 1945 roku. Niemcy zamieszkujący wieś zostali wysiedleni, a Ustronie zaczęło przynależeć administracyjnie do Polski.

Powojenne Ustronie Morskie, swoją działalność jako kurort rozpoczęło już w 1946 roku, kiedy napływać zaczęły tłumy turystów, wczasowiczów i kuracjuszy. Uzdrowisko działało w oparciu o przedwojenną bazę. Już w 1949 roku gościło tu 3 tyś. letników. Obecny wizerunek Ustronia Morskiego to także baza turystyczna o wysokim standardzie.

Już pod polską administracją miejscowość została siedzibą Państwowego Zarządu Uzdrowisk, którego majątek, w 1951 roku przejął ostatecznie Fundusz Wczasów Pracowniczych. W latach 70-tych wybudowano w Ustroniu Morskim i pobliskich Sianożętach liczne ośrodki wczasowe należące do zakładów pracy z terenu całej Polski. Od tamtego czasu również nieustająco rozwija się tu baza turystyczno-noclegowa.

W tej chwili, Ustronie Morskie oferuje jedną z najbogatszych baz noclegowych nad polskim morzem. Wciąż przybywa pensjonatów, hoteli, ośrodków wczasowych, apartamentów i kwater prywatnych.

O atrakcyjności miejscowości świadczy też to, że może ona poszczycić się masą atrakcji naturalnych, historycznych, sportowych oraz kilkoma ciekawymi zabytkami. Pod opieką konserwatora znajduje się tu aż 65 obiektów, dzięki czemu kurort zawdzięcza swój niepowtarzalny klimat.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja
Multimedia