Bagicz

Dawna wioska Bagicz, a obecnie przysiółek/osada zamieszkała przez kilkadziesiąt osób, w niedalekiej przeszłości była świadkiem wielu tajemnic. W 1935 roku, ówczesne Bodenhagen zostało nakazem III Rzeszy wysiedlone, a na miejscu wsi powstał duży kompleks wojskowy.

Marzec 1945 roku, był miesiącem ciężkich walk o Kołobrzeg, ale również zmiany właściciela kompleksu wojskowego. Zaraz po opuszczeniu przez Niemców, obiekty zajęła Armia Czerwona. Nowy właściciel utworzył eksterytorialny obszar o powierzchni 1 624 800 m2, nie licząc strefy zamkniętej wokół jednostki. Dopiero w roku 1956, czyli jedenaście lat po wojnie, teren został prawnie przekazany sojuszniczej Armii.

Lotnisko, Rosjanie znacznie rozbudowali, aby przyjmować ciężkie transportowce i bombowce strategiczne. W okolicy znajdowały się bazy rakietowe chroniące tajemnicze lotnisko.

4 lipca 1989 roku zdarzył się też dziwny wypadek, kiedy to samolot MIG 23, zaraz po starcie stracił sterowność, a także nastąpiły w nim problemy silnikowe. Pilot w tej tragicznej sytuacji, katapultował się, a samolot wyrównał lot i po wcześniej zaprogramowanej trasie poleciał w kierunku zachodnim. Po wyczerpaniu zapasu paliwa, samolot spadł na terytorium Belgii, zabijając tamtejszego rolnika.

Po tym niezwykłym wypadku z dnia 4 lipca 1989 roku, Pułk Myśliwsko - Szturmowy, został karnie przeniesiony, a na jego miejsce przybył pułk Śmigłowców. Ostatni żołnierze opuścili Bagicz wiosną 1992 roku.

Osiedle wojskowe Podczele jest zagospodarowywane jako wschodnia dzielnica Kołobrzegu na Ekopark Wschodni, a lotnisko w dużej mierze rozszabrowane, czeka na lepszych właścicieli. Obecnie, z lotniska odbywają się turystyczne loty widokowe.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA
Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!
Park Miniatur
Dodaj opinię
Bagicz adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Bagicz, zobacz gdzie w Ustroniu Morskim zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Bagicz.
  • 78-111 Sianożęty
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Bagicz opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij